Corona Virüsüne Karşı Beslenme Tavsiyeleri

Duyurular ve Haberler

Corona Virüsüne Karşı Beslenme Tavsiyeleri


Corona Virüsüne Karşı Beslenme Tavsiyeleri

 Yapılan çalışmalara göre dengeli ve sağlıklı beslenmek, yeterli uyku ve egzersiz ile bağışıklık sistemini güçlendirmek bu hastalıktan korunmada temel etken olarak belirlenmiştir. Yeterli uyku, düzenli yapılan egzersiz , hijyen kurallarına uymak, sigara kullanmamak ve düzeli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulmalıdır.  Beslenme açısından ise düzenli ve dengeli beslenerek ;
         -Yeterli sıvı alımı
         - Kaliteli protein tüketimi
         -Doğal sebze ve meyve alımı
         - Tam tahıllara, bakliyat tüketimi
         - Vitamin-mineral ve antioksidanlardan zengin besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir.  
        Hijyen açısından ise; eller sık sık yıkanmalı, yabancı yüzeylere ve cisimlere temas edilmemeli, insanlarla araya mesafe konularak virüs bulaşması önlenmelidir. 
        Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla güne kahvaltı yaparak başlanmalı ve sağlıklı insanların günde 1 adet yumurta tuketmeleri önerilir. Ayrıca beslenmede tam tahıl ürünlerine ve yağlı tohumlara da yer verilmelidir.
         Günde en az 2-2.5 litre su tüketilmelidir. 
         Yapılan araştırmalarda A vitamini solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada etkin rol almaktadır. Bu yüzden hayvansal kaynaklardan karaciğer, yumurta, süt ve tereyağ tüketimine; bitkisel kaynaklardan ise ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklılar ve havuç, kış kabağı gibi turuncu renkli sebzelere beslenmemizde yer vermeliyiz.
           C vitamini ise suda eriyen ve vücutta depolanamayan bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden biridir. C vitamini alımında taze sebze ve meyve tüketilmelidir, hayvansal kaynaklar C vitamini yönünden fakirdir. Yetişkin bireyler gün içerisinde 90 mg C vitamini almalıdır.
           Sonuç olarak; virüsten korunmada dengeli ve düzenli beslenerek bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere diyetimizde yer verip düzenli egzersiz yapmalıyız.


E-bültene Abone Ol

Kampanyalar ve günün menüsünden haberdar olun!

Platin Catering Ayintap Catering Gaziantep catering wovatek